Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


KrajeSkandynawskie.pl > 20 lat SAS na trasie Poznań - Kopenhaga

2015-10-20 20 lat SAS na trasie Poznań - Kopenhaga

W październiku 2015 roku skandynawskie linie lotnicze SAS obchodzą dwudziestą rocznicę swojej obecności na lotnisku Poznań Ławica (POZ).

Biuro SAS w Poznaniu zostało otwarte w dniu pierwszego rejsu przewoźnika w Poznaniu, czyli 30 października 1995 roku.

SAS był pierwszym zagranicznym przewoźnikiem obsługującym połączenie z Poznania. Do tej pory lotniskowe biuro SAS pozostaje jednym z nielicznych otwartych przez linie operujące do stolicy Wielkopolski.


Kontrola silników w samolocie Dash Q-400 (grafika: SAS)

"Decyzja o wejściu na rynek poznański była pionierska, podobnie jak i wiele wcześniejszych działań. Jednakże przekonał nas potencjał biznesowy Poznania. Z naszego połączenia bardzo chętnie korzystają Skandynawowie, ale cieszy nas fakt, iż równie chętnie latają z nami Wielkopolanie, doceniając standard obsługi SAS oraz oferowane możliwości przesiadkowe przede wszystkim do krajów skandynawskich, ale również do innych miast europejskich oraz wybranych w USA i Azji." - powiedziała Beata Ryglewicz, kierownik biura SAS w Poznaniu.

Na początku połączenie SAS w Poznaniu obsługiwały małe, 46-miejscowe maszyny Fokker 50. Przez pierwszy rok SAS oferował 3 rejsy tygodniowo. Od początku trasa cieszyła się dużą popularnością i dlatego wkrótce ilość połączeń wzrosła do 7 tygodniowo a następnie SAS realizował ich już 14 w ciągu tygodnia. W roku 2000 przewoźnik wprowadził na swojej trasie z Poznania nowe, 72-miejscowe samoloty typu Dash Q-400.

W ciągu ostatnich 20 lat SAS okresowo często wprowadzał zamiennie większe samoloty typu MD-80, Airbus A320 lub Boeing 737 - głównie w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie w czasie trwania imprez targowych lub znaczących wydarzeń w życiu Poznania - np. podczas konferencji klimatycznej ONZ w 2008 roku, czy mistrzostw EURO 2012.

Od 2008 roku trasę obsługiwały samoloty CRJ 200, a od wiosny 2015 - CRJ 900 oraz ATR-72, przy czym przez ostatnie kilka lat SAS oferował 2-3 połączenia dziennie do Kopenhagi.

Aktualnie pasażerowie podróżujący liniami SAS z Poznania mają do dyspozycji 12 bezpośrednich połączeń tygodniowo do Kopenhagi: dwa dziennie od poniedziałku do piątku oraz po jednym w sobotę i niedzielę. Dzięki porannym wczesnym wylotom oraz późnym powrotom pasażerowie mają możliwość podróży do i z miast w Skandynawii (np. Sztokholmu, Oslo, Helsinek, Bergen czy Stavanger) i Europie (np. Brukseli, Zurychu, Genewy, Paryża, Dusseldorfu, Hamburga, Amsterdamu, Birmingham, Manchesteru czy Aberdeen) nawet w ciągu jednego dnia. Rejsy obsługiwane są obecnie przez samoloty ATR-72 zabierające na pokład 70 osób.

"Bardzo cieszymy się z naszej już 20 letniej obecności w Poznaniu i ogromnie dziękujemy za zaufanie jakim od lat obdarzają nas pasażerowie korzystający z połączenia do Kopenhagi. Jednocześnie niezwykle ważna jest dla nas dobra długoletnia współpraca z poznańskim portem lotniczym. SAS nieustannie pracuje nad ofertą i serwisem, aby jeszcze lepiej służyć pasażerom korzystającym z usług SAS w Poznaniu. Dbamy, by nasi pasażerowie dolecieli na czas - jesteśmy drugą najbardziej punktualną dużą linią lotniczą na świecie." - powiedziała Wanda Brociek, Dyrektor SAS na Polskę.

Oprócz połączeń na trasie Poznań - Kopenhaga, SAS realizuje w Polsce bezpośrednie rejsy do Kopenhagi z Gdańska, Warszawy, Wrocławia, (a od marca 2016 roku także z Krakowa) oraz z Gdańska do Oslo (lotnisko Gardermoen) i Sztokholmu Arlanda (to ostatnie połączenie zostanie uruchomione w marcu 2016 roku).

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego KrajeSkandynawskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Danii, Norwegii i Szwecji za darmo.

KrajeSkandynawskie.pl na serwisach społecznościowych: