Nowości  Kraje skandynawskie  Atrakcje  Noclegi    
 


KrajeSkandynawskie.pl > Dania przesunęła słynną latarnię morską

2019-10-24 Dania przesunęła słynną latarnię morską

Latarnia morska na Rubjerg Knude przeniesiona została w głąb lądu. Powód? Możliwość zsunięcia się z klifu w skutek erozji.


Latarnia morska na Rubjerg Knude została zbudowana w 1900 roku z 4 towarzyszącymi jej budynkami

Latarnia morska na Rubjerg Knude w regionie Jutlandii od ponad 100 lat zdobi w Danii brzeg Morza Północnego. Choć budynek latarni zbudowany został na trawiastym terenie to z czasem wokół budynku zaczęła się usypywać wydma.

W skutek tego od lat 60. XX wieku światło latarni nie było widoczne za wydmami. Na nic się zadało usuwanie piasku i w 1968 roku światło latarni wyłączono.

W 1980 roku w latarni otworzono muzeum wydm i piasku. Zostało ono zamknięte w 2002 roku z powodu... zasypania.

Do latarnii, zbudowanej 200 metrów od brzegu, z czasem zaczęło przybliżać się morze. Erozja fal morskich zabierająca nawet kilka metrów rocznie spowodowała, że latarnia "stanęła" nad krawędzią klifu który sięga w tym rejonie 70 m.

Aby ratować latarnię, określaną jako duński "skarb narodowy", podjęto decyzję o przesunięciu budynku w głąb lądu. Przeprowadzka ważącej ok. 750 ton latarni trwała 10 godzin. Przesunięto ją o 80 m (prędkość 8 metrów na godzinę). Operację poprzedziły 10 tygodniowe przygotowania. Operacja kosztowała 5 mln koron duńskich, co w przeliczeniu daje ok. 3 mln zł.

Latarnia przyciąga rocznie ok. 250 tys. turystów. Dzięki ratunkowi jeszcze latami służyć będzie turystom.


Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego KrajeSkandynawskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Danii, Norwegii i Szwecji za darmo.

KrajeSkandynawskie.pl na serwisach społecznościowych: