Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


KrajeSkandynawskie.pl > Szwedzi bombardują pożary lasów

2019-07-25 Szwedzi bombardują pożary lasów

Wojskowy odrzutowiec Gripen z powodzeniem zrzucił bombę, aby odciąć ogień w płonącym lesie.


Eksperymentalne bombardowanie płonącego lasu w Szwecji (grafika: YT)

Lato 2018 roku w Szwecji jest najgorętsze i nasuchsze od ponad 250 lat. Z powodu w Szwecji płoną lasy. Płonie 25 tys. hektarów. Kilka dużych pożarów lasów znajduje się w obszarach Gävleborg, Jämtland i Dalarna. Z pożarami walczą tysiące ludzi, w tym strażacy z Polski.


Nagranie bombardowania

Odrzutowiec Gripen, należący do szwedzkich sił powietrznych, 25 lipca 2018 roku testowo zrzucił pojedynczą bombę na ognisko pożaru na poligonie Älvdalen. W teście użyto GBU-12. To 500 funtowa bomba sterowana laserem. Szwedzki pilot upuścił bombę z wysokości 3 km tak, aby bomba mogła uciąć ogień w pewnej odległości od punktu uderzenia. Przetestowano także, czy wybuch nie rozrzuca płonących szczątków drzew.

Według wstępnego raportu, ten niezwykły test zakończył się sukcesem. Wybuch pozbawił pożaru dostępu do tlenu wymagany do spalania. W chwili wybuchu bomby został on spalany z okolicznego powietrza - nawet w przypadku innych pożarów, które paliły się 50, 100 i 150 metrów od celu.


Pożary widoczne są z kosmosu (grafika: satelita Sentinel, ESA)

Bombardowanie ma być stosowane w miejscach niedostępnych dla ludzi.

Niestety w Szwecji jest nadal sucho i gorąco. Wciąż możliwe są nowe pożary.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego KrajeSkandynawskie.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Danii, Norwegii i Szwecji za darmo.

KrajeSkandynawskie.pl na serwisach społecznościowych: